kalendář událostí:

Muchovy plakáty slaví rekordní jubileum – výstavu navštívilo už 100 000 návštěvníků!

Pořadatelé věnovali šek na 100 000 Kč postiženým povodněmi

(Praha, 18. června 2013) – Unikátní výstava plakátů malíře Alfonse Muchy v Praze, kterou sestavil tenista Ivan Lendl, se po pouhých sedmdesáti dnech stala nejnavštěvovanější výstavou výtvarného umění v historii České republiky. V úterý 18. června krátce po 10. hodině prošel branami Obecního domu jubilejní, 100 000. návštěvník! Stala se jí americká turistka Sharon McCarthy Allenová.

„Neměla jsem ani tušení, že se stanu jubilejním návštěvníkem výstavy. Jsem strašně překvapená, vzrušená a šťastná. O výstavě jsem mnohé slyšela, Ivana Lendla samozřejmě znám a jsem velká fanynka Muchovy tvorby, obzvlášť plakátů. Navíc jsem poprvé v Praze, takže toto je opravdu nečekané a příjemné překvapení,“ vylíčila své bezprostřední dojmy ředitelka základní školy v San Francisku, která od organizátorů výstavy dostala kytici, šátek s muchovskými motivy a plakát.

V České republice doposud patřilo prvenství výstavě obrazů Jakuba Schikanedera, kterou v loňském roce navštívilo 73 390 hostů, ovšem během devíti měsíců. Expozice Muchových plakátů přitom získala primát po necelých dvou a půl měsících od svého zahájení.

„Čekali jsme, že o tuto exkluzivní výstavu bude zájem, ale že bude až tak veliký, překvapilo i nás. Ukazuje se, že Alfons Mucha je nejen významným národním autorem, ale také malířem světových kvalit. Právě on je považován za zakladatele plakátové reklamy. Tato sbírka, kterou se podařilo legendárnímu tenistovi a obdivovateli Alfonse Muchy – Ivanu Lendlovi – seskupit během třiceti let a kterou ve světové premiéře vystavuje Praha, je opravdovým klenotem a unikátem,“ říká Richard Fuxa, předseda správní rady Nadačního fondu Richarda Fuxy, který sbírku v Praze představil.

Na dar přispěly i Lendlovy plakáty s podpisem

Věhlas výstavy se rozhodli organizátoři využít i pro dobrou věc. Vzhledem k ničivým povodním, které v uplynulých dnech zasáhly Českou republiku, se rozhodli věnovat šek v hodnotě 100 000 korun Farní charitě Neratovice.

„Organizovali jsme pomoc pro zatopené oblasti v nejbližším okolí – Neratovice, Libiš, Obříství, Zálezlice, Kly, Lužec nad Vltavou. Zajišťovali jsme například deky, lehátka a povlečení pro evakuované a nabízeli jsme rovněž prozatímní ubytování pro evakuované občany ze zrušeného denního stacionáře v Obříství,“ upřesňuje ředitelka Farní charity Neratovice Miloslava Machovcová.

Na věnované částce se přitom podíleli také samotní návštěvníci výstavy. Finanční dar tvoří z části i výtěžek z prodeje limitované edice plakátů podepsaných autorem sbírky, tenistou Ivanem Lendlem.

Nešlo však o jedinou pomoc obětem povodní, producent výstavy – společnost BigMedia – zároveň věnovala částku 25 000 korun sbírce Českého rozhlasu Pomáhejte s námi.

Výstava Ivan Lendl : Alfons Mucha je otevřena každý den v týdnu, od pondělí do neděle od 10 do 19 hodin až do 31. července.

Více informací naleznete na webových stránkách
www.lendl-mucha.cz.


Kontakt pro bližší informace:
Eva Hromádková
GSM: + 420 777 923 402
press @ lendl-mucha.czPodporujeme:


Certifikáty:Obchodní partner:


cz en