Obecní dům bude mít nový klavír Steinway

Do Obecního domu byl ve čtvrtek v Hamburku vybrán silný klavír, který "utáhne" největší pražský koncertní sál. Je to velké koncertní křídlo s velkým V, řekl ČTK uznávaný ladič pian Jan Machart. Ve Smetanově síni často hrají velké symfonické orchestry a podle Macharta je nutné, aby sólový nástroj před nimi vynikl. V hlavním sídle světoznámé společnosti Steinway v Hamburku vybírala křídlo pětičlenná výprava, v níž byli i čeští pianisté Ivo Kahánek a Martin Kasík. Obecní dům pořídil velké koncertní křídlo model D-274 pro Smetanovu síň a také menší model B-211 pro ostatní sály reprezentačního patra a komorní prostory. Oba nástroje vyjdou dohromady na sedm milionů korun. "Myslím, že se dnes výběr povedl. Za tím účelem jsme sem jeli, některé ty další předváděné klavíry byly slabší a ne tak výkonné," uvedl Machart. Kasík a Kahánek hlavní nástroj nejprve vybírali mezi osmi koncertními křídly, nakonec se jim líbil devátý, který nedostali poprvé k nahlédnutí. Do Prahy by nástroje měly být přivezeny začátkem prosince. Machart je testoval pomocí svého ladicího klínku, kterým u strun zjišťuje nedostatky. Některé struny takzvaně zatlumuje a jiné poslouchá, čímž zkouší kvalitu. Na novém klavíru je podle Macharta nejdůležitější zvukový projev. Při výběru se snažil vnímat tón, jeho barvu a kvalitu a najít mezi nimi to, co už ho v minulosti zaujalo v koncertních sálech. Poslední dobou má ale pocit, že to je komplikované, protože krásných klavírů s hezkým tónem se podle něj vyrábí méně než před patnácti lety. Zřejmě prý jde o trend výrobců.

Celý článek a video zde.

Zdroj ctk.cz 25. 11. 2016