Obecní dům uvede retrospektivu Jiřího Anderleho

Retrospektivu k 80. narozeninám grafika a malíře Jiřího Anderleho připravil Obecní dům. Jmenuje se Panoptikum a ukazuje průřez autorovou tvorbou za 50 let, kterou sjednocuje jeho víra v humanitu, řekl kurátor Richard Drury. V Obecním domě bude expozice veřejnosti přístupná od 15. září do 15. ledna 2017 denně. Drury připomněl také rané autorovy práce, ve kterých maloval výjevy z vesnických tancovaček. "Tam je skoro všechno, co má v jeho tvorbě další vývoj. Hrával při nich na bicí a pozoroval lidské situace, tanec, společenský rituál. Taneční sál je v takové situaci něčím jako divadlo, jako kabaret. Anderle celý život vnímá svět kolem sebe jako divadlo," přibližuje kurátor východiska Anderleho tvorby. Od začátku 60. let Anderle jezdil s Černým divadlem po světě a seznámil se s dalšími zdroji své práce, jednak moderním uměním a jednak třeba v Austrálii s uměním původních obyvatel. Umění přírodních národů jej inspiruje celoživotně a také ho sbírá.

Zdroj www.radio.cz 13. 9. 2016