kalendář událostí:

KAMIL LHOTÁK - RETROSPEKTIVA

Termín konání: 7. 2. 2018 - 22. 4. 2018

Otevřeno denně: 10. 00 - 19. 00
Výstavní sályOd 7. února do 22. dubna 2018 probíhá ve výstavních sálech Obecního domu výstava Kamil Lhoták: Retrospektiva. Návštěvníci si mohou prohlédnout na 120 olejomaleb tohoto oblíbeného českého autora 20. století. Připravená kolekce je největším výběrem děl tohoto autora, který byl doposud veřejnosti představen. Výstava Kamila Lhotáka v Obecním domě volně navazuje na projekty KL 38-65 – obrazy Kamila Lhotáka 1938-1965, pořádanou na přelomu roku 2016 a 2017 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a Sic Itur Ad Astra představenou v Museu Kampa roku 2015. Velkoryse tak uzavírá pomyslný triptych těchto výstav.

Aktuální projekt Retrospektiva přínáší výjimečnou mozaiku děl ze státních i soukromých sbírek. Svá díla na výstavu zapůjčilo celkem 17 státních institucí a 33 soukromých sběratelů.

Mám velikou radost, že nám privátní sbírky v kombinaci se státními institucemi pomohly připravit unikátní výstavu, kde se můžeme kochat ranými Lhotákovými díly i jeho ikonickými plátny. Největší radost mám z nově nalezených obrazů. Díky celému týmu, který výstavu přes rok připravoval, se podařilo vypátrat dvacet doposud neznámých Lhotákových děl a to často i díky náhodě. Velkoformátový obraz ‘Soupeři’ z roku 1940, obraz ‘Na palubě 1855’ z roku 1941 nebo ‘Vejce ptáka Moa’ z roku 1946 jsou fantastické objevy, které m opět doplnily pomyslné střípky do Lhotákovy mozaiky. I přes dvě desítky nových objevů stále několik set střípků čeká na své odhalení,” řekl o výstavě kurátor MgA. Jakub Sluka.

Kamil Lhoták (1912–1990), malíř balonů, moderní techniky, periferií a sportu, ale také ilustrátor více než 400 knih pro děti i dospělé, byl umělcem samoukem. Jeho osobitý a dobře ropoznatelný malířský rukopis bývá charakterizován jako pohled “okouzleného dítětě”. Inspiroval se vzpomínkami na dětství, starými plakáty, obrázkovými časopisy a atlasy. Kamil Lhoták byl členem Skupiny 42, v níž se setkával s Jiřím Kolářem, Janem Smetanou, Františkem Hudečkem, či Janem Kotíkem. Umělci této skupiny se svými náměty zaměřovali na každodenní život ve městě, jejich specifickým tématem se stala periferie, v níž nacházeli zvláštní poezii. Malíř Lhoták byl ve své práci velmi produktivní, nebylo prý dne, kdy by nedokončil alespoň jednu kresbu či plátno. Všechny olejomalby pečlivě zaznamenával do soupisu maleb, který zůstal dodnes dochován a pomáhá znalcům s identifikací děl.


Retrospektiva je členěna do devíti tématických celků, které představují různé polohy Lhotákovy tvorby. Mezi těmito kapitolami nechybí důvěrně známá témata, například Lhotákova láska k létání, horkovzdušným balónům, cyklistice či jeho objevování městských periferií. Představeny jsou ale také francouzské náměty, portréty přátel, surrealistické práce či obrazy inspirované příběhy Julese Vernea.

Prostor Obecního domu nebyl vybrán náhodou, pro Lhotáka bylo toto místo zásadní: právě zde se uskutečnila výstava francouzského malířství, kterou ve svých jedenácti letech (tedy v roce 1923) navštívil s matkou. Ta se pro něj stala, jak uvádí František Dvořák, důležitým mezníkem v orientaci v tehdejším současném umění. Domníváme se tedy, že právě zde, mnohem více než kde jinde, Lhotákovy obrazy patřičně vyniknou a potěší mnoho Lhotákových obdivovatelů.

VSTUPNÉ


Plné 150 Kč
Snížené 75 Kč (děti a studenti do 26 let, senioři nad 60 let, držitelé průkazu ZTP, ZTP/P)
Rodinné 310 Kč (2 dospělí a až 3 děti do 18 let)

Školní skupina 50 Kč ( skupina nad 10 žáků, uvedená cena je za 1 osobu )

Děti do 10 let, pedagogický dozor, držitelé členských legitimací Asociace muzeí a galerií České republiky a doprovod ZTP/P mají vstup zcela zdarma.


KOMBINOVANÉ VSTUPNÉ


490 Kč . . . . . Okruh A = 1 + 2 + 3
390 Kč . . . . . Okruh B = 1 + 2
390 Kč . . . . . Okruh C = 1 + 3
290 Kč . . . . . Okruh D = 2 + 3


1 Turistická prohlídka Obecního domu
2 Vstup na výstavu BLANKA MATRAGI - TIMELESS
3 Vstup na výstavu KAMIL LHOTÁK - RETROSPEKTIVA


Kombinované vstupné lze zakoupit pouze v historické pokladně Obecního domu, která je otevřena denně od 10.00 do 20.00 hodin.

Z důvodu dodržování přísných klimatických podmínek prosíme návštěvníky, aby své kabáty odložili v šatně.

Vstup v kabátech na výstavu Kamil Lhoták - Retrospektiva není dovolen.
Podporujeme:


Certifikáty:


cz en