kalendář událostí:

MILOSLAV TROUP - 100 LET

15. 6. 2017 – 15. 9. 2017

denně 10.00 - 19.00
Výstavní sály


Společnost TROUP Vám v roce 2017 představí rozsáhlou retrospektivní výstavu, která připomene 100 leté výročí narození významného avšak ne zcela doceněného pražského malíře, grafika a ilustrátora Miloslava Troupa (1917 – 1993).


Troupovo celoživotní dílo vychází z různých výtvarných odvětví. Velmi důležitou a klíčovou roli v jeho budoucí tvorbě mělo studium na École des Beaux arts a École des Arts décoratifs ve 2. pol. 40 let v Paříži. Ještě za pobytu ve Francii jej rodina i tehdejší ředitel Uměleckoprůmyslového muzea v Praze Karel Herain nabádal k tomu, aby se do vlasti nevracel. Troup byl však až příliš spjat s rodnou zemí a počátkem 50. let se vrátil. Usadil se v Praze na Starém Městě, kde žil a pracoval. Mezitím došlo k radikální změně politické situace. K moci se dostala komunistická strana, která začala v umění propagovat socialistický realismus, jenž se neslučoval s jeho tvorbou. Umělec však tomuto režimu vzdoroval neuvěřitelnou pílí – denně maloval. Odhaduje se, že celý rozsah Troupova díla představuje zhruba 700 obrazů a téměř 3000 ilustrací. Z oblasti užité tvorby se v umělcově pozůstalosti dochovaly také četné návrhy na vitráže, gobelíny, lustry a lampy ve formě vitráží a malovaný nábytek.


Miloslav Troup se potkával s řadou slavných umělců, mezi které patřil například i František Kupka, Pablo Picasso, Marc Chagall či Fernand Leger. Po návratu do Československa mu sám Georges Braque napsal: „Drahý Mistře! Těším se, až se znovu uvidíme.“ Umělec se ale bohužel do Paříže už nikdy znovu nepodíval.


Perličku celé výstavy tvoří obraz s názvem Jacqueline, jenž by měl být portrétem první dámy Jacquelin Kennedyové, dříve Lee Bouvierové, která rovněž studovala v Paříži a pravděpodobně byla umělcovou modelkou a snad i láskou.


Tříměsíční výstava přinese souhrnný pohled na malířské dílo, ilustrační práci i další objekty autorovy rozsáhlé umělecké tvorby. Poprvé budou vystaveny nejen rozměrné tapisérie, ale třeba i nábytek, který malíř vyzdobil pro své nejbližší. Expozice bude také doplněna o dokumentární a archivní materiál z autorovy pozůstalosti, jako jsou dobové fotografie, korespondence či návrhy uměleckých děl.


Doufáme, že Vás výstava osloví, potěší a ukáže Vám, že i v době totalitního komunistického režimu vznikala v Československu nezávislá, osobitá a kvalitní umělecká díla, která patří do dějin české výtvarné kultury 20. století.

Více informací zde: www.troup-miloslav.cz

Podporujeme:


Certifikáty:

cz en