První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl IX. Zpět na seznam

Trest smrti pro Aloise Rašína

Člen protistátní odbojové organizace Maffie, jeden z mužů 28. října, autor prvního zákona nového státu a později také ministr financí československé vlády. Díky své poslední funkci se stal obětí atentátu spáchaného anarchistou Josefem Šoupalem. Po několika týdnech, ráno 5. ledna 1923, těžkému zranění páteře podlehl.

 V období po vypuknutí první světové války se Alois Rašín stal členem Tajného výboru Maffie. V březnu 1915 byl dokonce členem jejího představenstva. Krátce na to byl v létě roku 1915 zatčen za protistátní činnost. Následovalo dlouhé vyšetřování, na jehož konci byl v červnu 1916 postaven před soud a odsouzen k trestu smrti za velezradu a vyzvědačství pro nepřátelskou cizí moc. Společně s ním byli odsouzeni také Karel Kramář a Vincenc Červinka.

 Díky byrokracii a právním průtahům byl výkon trestu až do konce roku 1916 odkládán. Později v lednu 1917, na samotný příkaz císaře Karla I., byl rozsudek zmírněn na 10 let vězení, a začátkem léta mu byla udělena amnestie.

 Po návratu do politického života začal usilovat o vznik prvního samostatného československého státu a do naší historie se tak zapsal jako jeden z „mužů 28. října“.