První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl L. Zpět na seznam

Příjezd TGM do vlasti

Jako první československý prezident překročil Masaryk zasněžené hranice nově vzniklého státu v pátek 20. prosince 1918 v Horním Dvořišti – na rakousko-českém pomezí. Zde ho přivítalo nově zvolené Revoluční národní shromáždění ČSR.

Poprvé veřejně vystoupil v Českých Budějovicích. Cestou do Prahy se zastavil také v dalších městech republiky, včetně Tábora – poslední zastávka před vstupem do hlavního města. Mezitím byli již před Wilsonovým nádražím připraveni legionáři z francouzských, ruských i italských bojišť, aby doprovodili prezidenta na Pražský hrad. Po třinácté hodině konečně přijel speciální vlak na nádraží. Následovala slavnostní jízda přes Václavské náměstí směrem k Národnímu divadlu a pokračovala na zcela zaplněné Staroměstské náměstí. Zde na Masarykův příjezd čekalo i vojsko – dělostřelecký pluk, námořnictvo i pěchota. Odtud po slavnostních projevech odjel prezident krásně vyzdobenou Mikulášskou ulicí směrem na Malou Stranu do poslanecké sněmovny.

Ve Sněmovní ulici byl T.G. Masaryk oficiálně vyzván předsedou Tomáškem, aby složil slib prezidenta republiky. Po příjezdu na Pražský hrad se přivítal s manželkou Charlottou a za necelou hodinu se zúčastnil rautu se členy vlády, s poslanci Národního shromáždění a novináři.

K slavnostní cestě rozjásanou Prahou se Masaryk symbolicky rozhodl pro dopravní prostředek nový a demokratický – automobil Laurin & Klement 200 řady S. Kočárem rakouského císaře, který byl pro slavnostní jízdu opatřen ve Vídni, byli svezeni syn Jan s dcerou Olgou, která prezidenta doprovázela na cestě z Ameriky.

Jedním z kameramanů, který natáčel triumfální prezidentův návrat do vlasti byl pozdější filmový režisér Svatopluk Innemann.

V neděli 22. prosince 1918 přednesl Masaryk na Pražském hradě svůj první prezidentský proslov a dalších téměř sedmnáct let stál v čele státu.

Připravila Tereza Feltlová

 

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-ztraceneho-casu/299324246000197-jak-se-t-g-masaryk-vratil-do-vlasti/, vyhledáno 8. 12. 2018

https://www.youtube.com/watch?v=92IpwoGQf8U, vyhledáno 8. 12. 2018

– – – – – –

Fotografie: T. G. Masaryk a francouzský vyslanec Simon na nádraží v Táboře – návrat prezidenta do vlasti v 1918.

Zdroj: https://www.ceskatelevize.cz/porady/873537-hledani-ztraceneho-casu/299324246000197-jak-se-t-g-masaryk-vratil-do-vlasti/, vyhledáno 8. 12. 2018