První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XI. Zpět na seznam

 Bachmač

 

Poblíž ukrajinského města Bachmač se během první světové války uskutečnila bitva mezi německými jednotkami a čs. legionáři. Boje probíhaly mezi 8. až 13. březnem roku 1918.

Bitva u Bachmače se stala prvním střetem legionářů, kteří se rozhodli k návratu přes Sibiř. Jejich cílem bylo proniknutí zpět do Evropy, kde by mohli bojovat na straně západních Spojenců proti Ústředním mocnostem. Právě u Bachmače se nacházela železniční křižovatka, přes níž se němečtí vojáci snažili dostat na Ukrajinu. To ovšem představovalo zásadní překážku pro další postup legionářů na východ.

I přesto, že čs. jednotky byli v oslabení, v bitvě zvítězili a Němci byli nuceni přistoupit k příměří. Díky tomu mohly pak vlaky s legionáři volně projíždět bachmačským železničním uzlem k Celjabinsku a Penze.

Na straně československé se vyznamenal např. plk. Červinka, kpt. Kadlec nebo por. Čeček. I díky nim se ruské legie zachránily a mohly tak pokračovat na své dobrodružné cestě po Rusku.

 

 Připravila: Tereza Mašková

Zdroj:Preclík Vratislav, Masaryk a bitva u Bachmače, In ČAS., časopis Masarykova demokratického hnutí, číslo 68, listopad 2005

http://www.vhu.cz/exhibit/ruske-legie-v-bitve-u-bachmace-1918/

– – – – – –

Fotografie: Ruské legie v bitvě u Bachmače, jež se odehrála na levobřežní Ukrajině ve dnech 8. až 13. března 1918. Foto sbírka VHÚ

Zdroj: http://www.vhu.cz/exhibit/ruske-legie-v-bitve-u-bachmace-1918/