První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XII . Zpět na seznam

Císařova bitva

Německý generál Erich Ludendorff naplánoval na jaro 1918 ofenzívu, která měla přinést kýžený průlom na západní frontě. Dříve, než dorazí vojenská posila z USA.

Připojení Američanů k západním spojencům v roce 1917 představovalo pro Němce vážné nebezpečí. Ti byli navíc stále vyčerpanější a demoralizovaní. Německé velení však doufalo v šanci vyhrát válku pomocí útoků po celé západní frontě. A právě Ludendorffova ofenzíva, známá rovněž jako Císařova bitva – Kaiserschlacht, měla tento zlom ve válce přinést.

Přes milion německých vojáků bylo připraveno jít do akce. Měřítko, v jakém byl útok veden, nemělo v historii válek obdoby. Cílem německé akce byla definitivní porážka vojsk Dohody prolomením čtyřleté nehybnosti zákopové války. Němci doufali, že využijí moment překvapení, a Brity donutí k odchodu z kontinentu. Nahrávalo jim i ruské vystoupení z války po Brestlitevském míru.

Z těchto důvodů byly v březnu, dubnu a květnu provedeny tři velké útočné akce. Žádná však vítězství nepřinesla. Němci nedokázali Brity před příchodem Američanů porazit. Německý útok tak ustrnul a bylo jasné, že válku již definitivně nemohou vyhrát.

 

 Připravila: Tereza Mašková

Zdroj: http://dokumentarnifilmy.cz/dokumentarni-serialy/velke-bitvy-historie-ludendorffova-ofenziva-1918/#.WqQBUmaE6Cc

– – – – – –

Fotografie: Němečtí generálové Paul von Hindenburg a Erich von Ludendorff při plánování strategie, 1918

Zdroj: https://www.history.com/topics/world-war-i/ludendorff-offensive