První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XLVIII. Zpět na seznam

Exil Karla I.

Karel I. se dvakrát pokusil o převzetí moci v Uhrách, oba pokusy však skončily neúspěchem a maďarské národní shromáždění rozhodlo o zrušení Karlových práv na uherský trůn. Karel i s císařovnou Zitou byli později naloděni na palubu britského křižníku Glowworm a po téměř třítýdenním putování na moři dorazili konečně do cíle jejich vyhnanství – ostrov Madeira.

V exilu se císař Karel věnoval svým politickým myšlenkám a plánům. Počátkem roku 1922 také připravoval návrhy na novou rakouskou ústavu. I přes nepříznivé podmínky stále nepřestával věřit, že opět může dojít ke sloučení monarchie.

V únoru 1922 se rodina přestěhovala do vily Quinta del Monte. Vila byla postavena jako letní sídlo a rozhodně nebyla uzpůsobena pro zimní pobyt. Na počátku března 1922 pak Karel prochladl, a ačkoliv se to zpočátku jevilo jako běžné nachlazení, Karlův stav se začal rychle zhoršovat.

Dne 1. dubna 1922 poslední rakouský císař, maďarský král a král český skonal. Pohřeb, konající se v kapli ve Funchalu, byl vzhledem k finanční situaci rodiny velmi skromný. Jedna z rakouských účastnic pohřbu k tomu poznamenala: „Bylo to tak smutné a chudé“.

 

Připravila Tereza Feltlová

Zdroj: Lucie Zýková, Západočeská univerzita v Plzni, Katedra historických věd, Bakalářská práce, Karel I., Poslední rakouský císař, 2014, s. 48-53

– – – – – –

Fotografie: Karel a Zita ve Funchalu na ostrově Madeira, rok 1921/počátek roku 1922

Zdroj: Lucie Zýková, Západočeská univerzita v Plzni, Katedra historických věd, Bakalářská práce, Karel I., Poslední rakouský císař, 2014, s. 64