První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XVI. Zpět na seznam

Smrt Jana Čapka

Jan Čapek se v roce 1917 dostal do italského zajateckého tábora, kde se stal spoluzakladatelem Československého dobrovolnického sboru. Ten měl dopomoci ke vzniku a později nasazení samostatného československého vojska v Itálii.

Na počátky vzniku dobrovolnického sboru vzpomíná italský legionář Vojtěch Hercík: „On (J. Čapek) a Havlena spolu s několika dalšími bratry nebáli se nosit červenobílé stužky a hlásit se za „dezertéry… Mohlo je to stát i život, protože mezi rakušáckými – hlavně maďarskými živly, byli notoričtí vrahové a obírači mrtvol, kteří stále Čapkovi, Havlenovi a ostatním vyhrožovali.

Každý si může představit radost bratří, když počali přijíždět čeští zajatci a mezi nimi také několik se stužkami na čapkách! Snadno pak pochopit, že ustavení revoluční organizace bylo jen otázkou času… Zajatecký živel potřeboval jen někoho, kdo by mu naznačil pravou cestu. Průkopníkem idejí nemůže být slaboch…“

Právě díky iniciátorům Havlenovi a Čapkovi byl již 17. ledna 1917 sbor založen. Nakonec byla vytvořena i samostatná čs. divize, která byla nasazena v bojích u Piavy. Bohužel, v den svých narozenin – 17. června 1918 – Jan Čapek v bojích padl. K uctění jeho památky byl 34. pěší pluk nazván plukem „Střelce Jana Čapka“.

V roce 1926 byla na domě čp. 176 v Čapkově ulici 5 v Praze odhalena bronzová pamětní deska s bustou a s textem: „Jan Čapek, vzorný Sokol, organizátor italských legií, narodil se v tomto domě 17.VI. 1876. Padl u Fossalty dne 17.VI. 1918.“ Posmrtně mu byla udělena hodnost poručíka a italská stříbrná medaile Za statečnost.

 

Připravila Tereza Mašková

 

Zdroj: https://www.vets.cz/vpm/8431-pametni-deska-jan-capek/

http://www.vhu.cz/skromne-pocatky-cs-legii-v-italii/

– – – – – –

Fotografie: Legionář Jan Čapek, busta, Praha 4, Čapkova 5/176, Nusle

Zdroj: https://www.vets.cz/vpm/8431-pametni-deska-jan-capek/