První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XX. Zpět na seznam

Čeljabinský incident

Legie na východě, vzniklé na začátku války z Čechů a Slováků, se měly po skončení ruské fronty přesunout do Francie. Avšak od Trockého přišel rozkaz pro jejich zdržení, neboť Němci v rámci brestlitevského míru požadovali, aby čs. legie Spojence neposilovaly.

Boje mezi bolševiky a čs. legiemi začaly v létě 1918 v Čeljabinsku, kde zůstaly stát vlaky 3. a 6. československého střeleckého pluku. Navíc u Čechoslováků vzbuzovalo nevoli, že zatímco jejich vlaky byly zdržovány, ostatní spoje s bývalými zajatci Centrálních mocností měly cestu na západ otevřenou.

V této napjaté situaci – 14. května 1918 – někdo z odjíždějících rakousko-uherských zajatců hodil mezi čs. legionáře kus železa a jednoho z nich vážně poranil. Skupinka legionářů vlak doběhla a údajného viníka na místě usmrtila. Při vyšetřování bylo zatčeno deset československých legionářů, kteří čin spáchali. O pár dní později byli svými kamarády osvobozeni.

Přibližně 45 000 příslušníků Československého armádního sboru pak během několika měsíců obsadilo v Rusku území o rozloze 1 500 000 km², které se rozkládalo kolem transsibiřské magistrály. Svými boji tak Čechoslováci pomohli nejen mocnostem Dohody, ale poskytli Masarykovi s Benešem dostatečnou politickou moc na to, aby později vzniklo samostatné Československo.

 

 

 

 

Připravila Tereza Mašková

 

Zdroj: Karel Pacner: Osudové okamžiky Československa, 2012

– – – – – –

Fotografie: Pomník padlým legionářům v Čeljabinsku

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/rusko-a-okoli/cs-legionari-se-dockali-pomniku-v-celjabinsku_215268.html?showTab=diskutovane vyhledáno 5.5. 2018