První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XXIII. Zpět na seznam

Bitva na Piavě

Na podzim 1918 se v severní Itálii odehrála jedna z největších sérií bitev první světové války, která vyvrcholila střetem na řece Piavě. Proti sobě tehdy stáli čs. legionáři, ale také jejich krajané – na straně císaře.

V letech 1915 až 1917 se odehrávaly boje na italské frontě jak v oblasti kolem řeky Soči, tak ve vysokohorských prostorech Alp, kde vojska v nepřístupných skalách trpěla hlady i počasím. Na konci října a začátkem listopadu 1917 se uskutečnila bitva u Caporetta, která skončila porážkou italského vojska. To bylo donuceno stáhnout se za řeku Piavu, kde se bojovalo až do konce války.

V bitvě na řece Piavě proti sobě bojovali rakousko-uherští a němečtí vojáci na straně jedné a italské jednotky, podpořené Spojenci a čs. legionáři, na straně druhé. Boje se odehrávaly od listopadu 1917 až do počátku listopadu 1918. 

Italům se společně se Spojenci podařilo zastavit ofenzívu rakouských vojsk a od poloviny roku 1918 se zapojily i československé jednotky, které se nakonec také přeměnily v armádní sbor.

Součástí severoitalských operací byly i boje v alpských horách. „Za každého zajatého Čechoslováka slibovali rakouští velitelé vojákům domovenku a příplatek 1000 korun,“ tvrdí badatel Jaroslav Karas. Na frontách první světové války se českoslovenští vojáci mnohokrát postavili proti sobě. Na jedné straně stáli muži v uniformách císařské monarchie a na straně druhé čs. legionáři. Bylo tomu tak i v bitvách na slavné Piavě, kde za císaře bojovalo několik desítek tisíc Čechů. Stopy po první světové válce jsou tam dodnes patrné a o hroby padlých je s úctou pečováno.

 

Připravila Tereza Mašková

 

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1071654-na-italske-piave-pred-95-lety-stali-cechoslovaci-proti-cechoslovakum

Josef Fučík. Piava 1918. Praha, 2001.

– – – – – –

Fotografie: Hrob padlých v boji v severní Itálii

Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10169695205-muj-deda-byl-vojak-valcil-na-piave/