První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XXIV. Zpět na seznam

Szent István

Pravděpodobně nejznámějším vrakem válečné lodi z první světové války, který dodnes leží na dně Jadranského moře, je rakousko-uherská bitevní loď S.M.S. Szent István. Loď potopili Italové v létě 1918.

Na počátku roku nebyla situace na Jadranu pro monarchii zvlášť příznivá. Lodě spojeneckých sil uzavřely Otrantskou úžinu a bránily tak nepřátelským lodím v proplutí do Středozemního moře. Proto se kontradmirál Nicolaus Horthy rozhodl vyslat do Otrantské úžiny veškeré námořní síly, které měl k dispozici, a blokádu úžiny prolomit. Osud lodi Szent István však byl tragický.

Večer 9. června dopluly dvě italské torpédovky přibližně 25 námořních mil jihozápadně od ostrova Premuda. Na laně za sebou vlekly dva malé torpédové čluny MAS 15 a MAS 21. Velitelem tohoto malého svazu a zároveň člunu MAS 15 byl kapitán Luigi Rizzo. Rizzo proplul plnou rychlostí mezi doprovodem bitevních lodí, zamířil na první z nich a vypustil torpéda. Následovala ohlušující exploze. Obě torpéda zasáhla Szent István na pravoboku v prostoru strojoven. Smrtelně zasažená loď začala nabírat vodu a naklánět se na pravobok. Boj o záchranu bitevní lodi trval až do ranních hodin, kdy se převrhla kýlem vzhůru a potopila se.

Zajímavostí je, že tragédie byla nafilmována z druhé lodi a film byl později promítán v kinech na podporu válečných vysloužilců. První potápěči navštívili vrak Szent Istvána až v roce 1974. V té době se natáčel TV seriál „Tajemství Jadranu“ a potápěč Petar Dragonovič jako první pořídil podvodní snímky. Vrak lodi Szent István je dnes veden jako kulturní památka a potápět se lze pouze se speciálním povolením od chorvatského ministerstva.

 

 

Připravila Tereza Mašková

 

Zdroj: http://bismarck.webz.cz/sv/szent.html

– – – – – – –

Fotografie: Rakousko-uherská bitevní loď S.M.S. Szent István

Zdroj: http://bismarck.webz.cz/sv/szent2.jpg vyhledáno 3.6. 2018