První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XXVII. Zpět na seznam

Druhá bitva na řece Marně

Druhá bitva na řece Marně byla poslední velkou bitvou na západní frontě v první světové válce. Bitvy se účastnily armády Francie, Spojených států, Spojeného království a Itálie proti německé armádě císaře Viléma II.

V polovině roku 1918 vládlo na frontách velké vyčerpání. V tu dobu na tom byly dohodové mocnosti lépe, neboť jejich řady doplnili američtí vojáci. Německý generál Erich Ludendorff ovšem stále doufal ve vítězství, a proto naplánoval další ofenzívu. Navíc po uzavření Brestlitevského míru posílil své jednotky přemístěním vojáků z východu.

Dne 15. července začal útok, který ale vůbec nevyšel. Francouzi byli včas informováni a ještě před zahájením dělostřelecké přípravy se ze svých pozic stáhli.  O dva dny později tak Ludendorff přikázal ofenzívu zastavit. Prudký spojenecký protiútok s nasazením tanků donutil Němce k ústupu.

Dne 8. srpna zaútočili také nečekaně Britové u Amiensu. Obrana se zhroutila a bylo zajato na 60 tisíc Němců. Tehdy do historie vešla Ludendorffova věta, ve které prohlásil, že se jedná o černý den německé armády.

 

 

 

Připravila Tereza Mašková

 

Zdroj: http://www.firstworldwar.com/battles/marne2.htm

– – – – – –

Fotografie: Bitva na řece Marně 1914-1918

Zdroj: https://www.lamarne14-18.com/fr/1ère-bataille-de-la-marne, vyhledáno 21.6. 2018