První Československá republika vznikala v Obecním domě, díl XXVIII. Zpět na seznam

Smrt Mikuláše II.

„Nejsem připraven být carem, nikdy jsem nechtěl se jím stát. Co se mnou bude, co bude s Ruskem?“

Zavraždění carské rodiny se odehrálo v noci ze 16. na 17. července roku 1918 v Jekatěrinburgu – ve sklepě Ipaťjevova domu.

V noci byla carská rodina probuzena a několik ozbrojených mužů jim přikázalo, aby se oblékli a shromáždili v suterénu. Nic netušící rodina vešla do místnosti. Velitel Jurovskij se postavil před cara a přečetl mu rozsudek smrti. „Vaši příbuzní pokusili se vás zachránit, ale nezdařilo se jim to a my jsme nuceni vás zastřelit,“ car se podíval na rodinu, poté znovu na velitele s otázkou: „Cože? Cože?“. Zaskočený Mikuláš neměl čas zareagovat a Jurovskij ho na místě zastřelil. Potom začali střílet i ostatní muži. Carevna a nejstarší dcera Olga zemřeli okamžitě, s nimi i rodinný doktor a dva členové doprovodu. Vrazi byli chvíli překvapeni tím, že kulky neusmrtily tři sestry, mladého careviče a komornou. Nakonec museli použít bajonety. Jako poslední zemřely Marie, Taťána a nejmladší dcera Anastázie.

Mrtvé poté odvezli k nedaleké šachtě Čtyř bratří. Nicméně předtím ještě stihli mrtvá těla svléknout, tím se vyjasnilo, proč byly zpočátku střely neúčinné. Dívky měly v korzetech a spodním prádle zašity řadu drahocenných kamenů.

Ještě během noci stihla vražedná skupina mužů místo činu uklidit a rozdělit si nakradené cennosti. Poté mohl Jurovskij telegrafovat do Moskvy, že byl úkol splněn.

 

 

 

Připravila Tereza Mašková

 

Zdroj: Veronika Kateřina Nováková, Smrt cara Mikuláše II. a její odraz v soudobém českém prostředí, Bakalářská práce, Praha 2014

http://www.reflex.cz/clanek/causy/73676/vyvrazdeni-carske-rodiny.html, vyhledáno 8.7. 2018

– – – – – –

Fotografie: Carská rodina, zleva: Olga, Marie, Mikuláš, Alexandra, Anastázie, Alexej a Taťána, 1913

Zdroj:https://zpravy.idnes.cz/foto.aspx?r=zahranicni&foto1=IPL2622d1_AFP_0856122_oprava.jpg, vyhledáno 8.7. 2018