CECILIA BARTOLI, MOZART a LA CLEMENZA DI TITO - ZRUŠENO Z DŮVODU NEMOCI - BUDE OZNÁMEN NOVÝ TERMÍN

09.12.22 (Pá) v 19:30

Nachtigall Artists

Cecilia Bartoli (Sesto)
John Osborn (Tito)
Fatma Said (Vitellia)
Melissa PETIT (Servilia)
Siena Licht Miller (Annio)
Peter KALMAN (Publio)
Les Musiciens du Prince-Monaco
Il Canto di Orfeo
Gianluca Capuano – dirigent

Římský Kapitol je v plamenech, bují teror! Divoká touha po pomstě i trůnu pohání dceru svrženého císaře Vitellii, aby svého ctitele Sesta donutila k zapálení Říma a vraždě císaře Tita. Příběh plný zrady, lásky, vášní, ale i krutých výčitek svědomí, zoufalství a viny, který nakonec končí happy endem. Jak by také ne, když je císař Titus známý svou velkodušností a milosrdenstvím: všem, kteří se proti němu provinili, odpouští! Tak to je Mozartova korunovační opera La clemenza di Tito, jejíž světová premiéra se odehrála 6. září 1791 ve Stavovském divadle v Praze.

Pražané, kteří rozumějí nejen Mozartovi, ale také Cecilii Bartoli, shlédnou poslední koncertní provedení této opery v rámci evropského turné v naprosto hvězdném obsazení. Slavný orchestr Les Musiciens du Prince Monaco pod vedením dirigenta Gianluca Capuana doprovodí šestici báječných sólistů, samozřejmě v čele s Cecilií. Nejslavnější evropské sály uvidí 8 koncertních provedení a my jsme velmi rádi, že celé turné vyvrcholí právě v Praze.

I během nejnáročnějších zkoušek dostojí Cecilia Bartoli své přezdívce „La Gioiosa“ neboli plná radosti. Slavná italská koloraturní mezzosopranistka se stala vzorem pro celou generaci mladých hudebníků: svým vokálním mistrovstvím, nevšedním herectvím, nakažlivým nadšením a otevřeností. Objevila mnohé hudební skvosty, které během staletí neprávem upadly v zapomnění. Hostem cyklu agentury Nachtigall Artists Hvězdy světové opery byla od roku 2008 už několikrát a pokaždé nabídla nevšední projekty. Od roku 2012 je uměleckou ředitelkou Svatodušního festivalu v Salcburku a v roce 2023 se jako první žena v historii Opéra de Monte-Carlo ujme ředitelského křesla tohoto divadla. Role nešťastně zamilovaného Sesta je jednou z jejích erbovních rolí.

Také v dalších rolích uslyšíme vynikající pěvce v čele s vynikajícím americkým tenoristou Johnem Osborem (Tito), který je vítaným hostem prestižních scén včetně Metropolitní opery v New Yorku, milánské La Scaly, londýnské Covent Garden a Vídeňské státní opery. Mladou egyptskou sopranistku Fatmu Said (Vitellia) označil deník Frankfurter Allgemeine Zeitung za objev současné operní scény, na níž se prosadila od svého senzačního debutu v milánské La Scale v roce 2016 v roli Mozartovy Paminy (Kouzelná flétna). Mladá německo-americká mezzosopranistka Siena Licht Miller (Annio) bude od sezony 2022/23 sólistkou Opery Curych. Francouzská sopranistka Mélissa Petit debutovala na salcburském Svatodušním festivale v roce 2021 mj. jako Mozartova Servilia. Také renomovaný maďarský basbarytonista Peter Kálmán hostoval na Svatodušním festivale 2021 jako Publio v témže projektu a v roli Orovesa se podílel na provedení Belliniho Normy s Cecilií Bartoli v titulní roli (Salcburk, Paříž, Baden-Baden a Monte Carlo). Soubor Les Musiciens du Prince-Monaco vznikl na jaře 2016 z iniciativy Cecilie Bartoli a ve spolupráci s ředitelem Opéry de Monte-Carlo Jeanem-Louisem Grindou. Projekt získal okamžitou podporu monackého knížete Alberta II. a hanoverské princezny Caroline. Pod vedením umělecké ředitelky Cecilie Bartoli se sešli nejlepší hudebníci z celého světa, aby vytvořili orchestr po vzoru souborů hrajících v 17. a 18. století na evropských královských, knížecích a carských dvorech. Za šest let existence se soubor prosadil na prestižních evropských scénách včetně festivalů v Salcburku. Soubor Il Canto di Orfeo založil v roce 2005 italský dirigent Gianluca Capuano, hlavní dirigent souboru Les Musicients du Prince Monaco od roku 2019. Hostoval mj. ve Vídeňské státní opeře, v Opeře Curych a Bavorské státní opeře a dirigoval Belliniho Normu s Cecilií Bartoli na festivalu v Edinburghu, v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži a ve Festspielhausu v Baden-Baden.