Inaugurační koncert u příležitosti francouzského předsednictví v Radě Evropské unie

02.02.22 (St) v 19:30

Účinkují

Michel Dalberto — klavír (Ravel)

Stanislav Gallin — klavír (Martinů)

Emmanuel Villaume — dirigent

Program

Georges Bizet

Malá suita pro orchestr, Dětské hry op. 22

Claude Debussy, úprava Maurice Ravel

Sarabanda

Bohuslav Martinů

Toccata e due canzoni H 311

Maurice Ravel

Koncert pro klavír a orchestr G dur

Maurice Ravel

Bolero

VE SPOLUPRÁCI S VELVYSLANECTVÍM FRANCIE 
A FRANCOUZSKÝM INSTITUTEM V PRAZE

 

 

 

Připomínka vzácné návštěvy

Pátý koncert sezony bude skutečně francouzský, a tentokrát nejen hudebně. Ve spolupráci s Velvyslanectvím Francie v České republice a Francouzským institutem v Praze totiž koncipujeme  jeho program jako slavnostní, inaugurační koncert u příležitosti předsednictví Francie v Radě EU.

Současně je tento prestižní večer připomínkou pražského koncertu francouzského umělce Maurice Ravela, který vystoupil v Praze pouze jednou, přesně před 90 lety. V Novém německém divadle, dnešní Státní opeře, dirigoval v únoru 1932 tenkrát sotva měsíc starý Koncert pro klavír a orchestr G dur. Toto odlehčené dílo, v němž autor klade důraz na brilantnost interpreta, dnes uslyšíme v podání francouzského klavíristy Michela Dalberta.

Ravela si pak přiblížíme i extatickým Bolerem, jednou z nejpopulárnějších skladeb klasické hudby vůbec, a také jeho verzí Debussyho poetické, původně klavírní Sarabandy.

Vedle Maurice Ravela zařazujeme dalšího slavného francouzského skladatele, George Bizeta. Uslyšíme jeho Malou suitu pro orchestr, do níž promítnul svůj klavírní cyklus Dětské hry, jakýsi francouzský protějšek Schumannových Dětských scén. Vztah Česka a Francie pak skvěle ilustruje osobnost Bohuslava Martinů. Jeho Toccata e due canzoni je pro orchestr typu PKF — Prague Philharmonia jako stvořená.