Kamil Lhoták retrospektiva

07.02.18 - 22.04.18

Kamil Lhoták

Retro Gallery připravuje dosud neobsáhlejší retrospektivní výstavu maleb Kamila Lhotáka. Budou představena malířova díla v celé široké škále motivů a stylů. Projekt výstavy Kamila Lhotáka v Obecním domě volně navazuje na výstavu KL 38-65, obrazy Kamila Lhotáka 1938-1965, pořádanou na přelomu roku 2016 a 2017 v Severočeské galerii výtvarného umění v Litoměřicích a na výstavu Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa z roku 2015, velkoryse tak uzavře pomyslný triptych těchto výstav.

Kamil Lhoták (1912-1990), malíř balonů, moderní techniky, periferií a sportu ale také ilustrátor více než 400 knih pro dětské i dospělé byl umělcem samoukem. Jeho osobitý a dobře ropoznatelný malířský rukopis bývá charakterizován jako pohled “okouzleného dítětě”, inspiroval se vzpomínkami na dětství, starými plakáty, obrázkovými časopisy a atlasy. Kamil Lhoták byl členem skupiny 42, v níž se setkával s Jiřím Kolářem, Janem Smetanou, Františkem Hudečkem, či Janem Kotíkem. Umělci této skupiny se svými náměty zaměřovali na každodenní život ve městě, život na periferii města. Malíř Lhoták byl ve své tvorbě velmi produktivní, nebylo dne, kdy by nedokončil alespoň jednu kresbu či plátno. Všechny své olejomalby pečlivě sepisoval do svého soupisu maleb, který zůstal dodnes dochován a pomáhá znalcům s identifikací děl.

Výstava v Litoměřicích přinesla několik střípků do mozaiky díla a života Kamila Lhotáka. Představila hned několik znovuobjevených děl, která od svého vzniku dosud nebyla vystavena. I nadále se však v malířském soupise Kamila Lhotáka nachází několik desítek obrazů, které známe pouze podle názvů a neexistuje k nim žádná obrazová dokumentace.

Osobnost Kamila Lhotáka, jako malíře i ilustrátora je divácky velmi dobře přijímána o čemž hovoří také mimořádně vysoká návštěvnost výstavy Sic Itur Ad Astra v Museu Kampa v roce 2015. Jsme přesvědčeni, že také připravovaný projekt v Obecním domě má mimořádný návštevnický potenciál. Retrospektiva v Obecním domě představí ucelenýpřehled děl tohoto umělce od jeho nejrannějších prací z roku 1936 až k tvorbě ze závěra Lhotákova života. Bude vystaveno na 200 pláten, které se dnes nacházejí ve státních i soukromých sbírkách včetně několika jedinečných objevů, pláten, která budou od svého vzniku veřejnosti představena vůbec poprvé. Byla objevena převážně v zahraničních sbírkách (Švýcarsko, USA, Francie).

Kurátor MgA Jakub Sluka z Retro Gallery k této výstavě připravuje rovněž výpravný katalog s reprodukcemi všech vystavených děl.