IV. abonentní koncert

22.11.23 (St) v 19:30

Účinkující

Český národní symfonický orchestr
Steven Mercurio, dirigent
Jan Hasenöhrl, trubka

 

 

Foto: Luca Rossetti

Program

Steven Mercurio – Mercurial Ouverture

Ennio Morricone – Osm hrozných / The Hateful Eight (Oscar za nejlepší filmovou hudbu)
Bobby Shew – Nadalin

Nino Rota – Silnice / La Strada
Antonín Dvořák – Symfonie č. 8 „Anglická“

 

Program koncertu věnovaného třicetiletému výročí našeho orchestru se vrací k hudbě, která zaznívala pod taktovkami Zdeňka Košlera, Libora Peška, Ennia Morriconeho, Marcella Roty nebo Vince Mendozy. Ti všichni strávili s Českým národním symfonickým orchestrem delší čas, formovali jeho vývoj a spolupráce s nimi nám přinesla odlesk cen Oscar a Grammy.

Současným pilířem orchestru je šéfdirigent Steven Mercurio, žák Leonarda Bernsteina, který se kromě dirigování věnuje aranžování a komponování. V polovině února letošního roku vystoupil s ČNSO v newyorské Carnegie Hall.

Vybrána byla stěžejní díla, která však nezazněla na koncertu k pětadvacátému výročí orchestru. Vás, jak doufáme, potěší, a nám připomenou některé z důležitých momentů. Osmá symfonie Antonína Dvořáka zazněla na prvním koncertu ČNSO v listopadu 1993, La Strada reprezentuje náš první vstup do světa filmové hudby, Osm hrozných pak největší úspěch v něm. Autor Nadalin Bobby Shew byl u zrodu spolupráce se slavným Vince Mendozou a dílo Mercurial Ouverture věnoval Steven Mercurio orchestru speciálně k tomuto výročí.

Jan Hasenöhrl