Abonentní koncert -B. Martinů, M.P. Musorgskij / Obrázky z výstavy

12.10.22 (St) v 19:30

Účinkující

Český národní symfonický orchestr
Marcello Rota dirigent
Bohuslav Matoušek, Jakub Junek housle

Program

Bohuslav Martinů – Předehra pro orchestr, H. 345
Bohuslav Martinů – Koncert pro dvoje housle a orchestr, H. 329
Modest Petrovič Musorgskij – Obrázky z výstavy

Slavný český rodák Bohuslav Martinů patřil ve své době mezi nejžádanější světové skladatele. Byl mnohostranným komponistou, prošel rozmanitými vývojovými fázemi, a nakonec dosáhl zcela osobitého slohu. Stylově se zařadil nejblíže ke generaci “neoklasiků“ a jeho mnohočetná tvorba čítá kolem 300 opusů.
Patří mezi ně i méně známé orchestrální dílo, Předehra pro orchestr H. 345. Je koncipována jako koncertní ouvertura a Martinů v ní uplatnil svou oblíbenou barokní techniku concerta grossa: proti orchestru nechává koncertovat sedmičlenné concertino sólových nástrojů.
Naproti tomu Koncert D dur pro dvoje housle a orchestr H. 329, je klasickou třívětou skladbou v symfonickém stylu, kdy Martinů postavil housle do hlavní role a orchestru připsal osobitý okouzlující dialog. Obě tato díla si nyní mohou posluchači poslechnout v rámci naší nové abonentní řady. Sólových partů se zhostí prof. Bohuslav Matoušek a jeho někdejší žák na Akademii múzických umění v Praze a laureát mnoha mezinárodních soutěží, Jakub Junek.

V druhé půlce koncertu zazní slavné Obrázky z výstavy Modesta Petroviče Musorgského. Mimořádná programní suita, jejíž části tvoří hudební miniatury, je inspirovaná obrazy Viktora Hartmanna, Musorgského předčasně zesnulého přítele. Před Český národní symfonický orchestr se v pražské Smetanově síni postaví dirigent Marcello Rota.