ZAHAJOVACÍ KONCERT - VYPRODÁNO

12.05.24 (Ne) v 20:00

PRAŽSKÉ JARO

V roce 2024 si připomeneme hned dvojí výročí Bedřicha Smetany. V březnu uplyne 200 let od skladatelova narození a 12. května 140 let od jeho úmrtí. Jak lépe velikána české hudby oslavit než provedením Mé vlasti na zahajovacím koncertě Pražského jara orchestrem, který je považován za nejlepší na světě? Takové pověsti se těší Berlínští filharmonikové, kteří do Prahy zavítají po deseti letech. Erbovní dílo festivalu zahrají pod vedením svého šéfdirigenta Kirilla Petrenka. Koncert bude jeho českým debutem.

PROGRAM

  • Bedřich Smetana: Má vlast

INTERPRETI

  • Berlínští filharmonikové
  • Kirill Petrenko - dirigent

KOUPIT VSTUPENKYPoslední vstupenky

CENA

4300 - 12000 Kč

12 .  5 .  2024

Neděle 20.00
Předpokládaný konec 21.35
Koncert nemá přestávku

MÍSTO KONÁNÍ

Obecní dům – Smetanova síň

Premium+

Že patří k milovníkům Mé vlasti Bedřicha Smetany, ukázal Petrenko už jako šéfdirigent Bavorské státní opery. S jejím orchestrem nastudoval cyklus všech šesti symfonických básní a uvedl jej ve vídeňském Konzerthausu. „Petrenko ve své interpretaci spojuje až vášnivý smysl pro detail s neomylným citem pro zastřešující dramaturgii,“ napsal pro Bavorský rozhlas kritik Bernhard Neuhoff. „Vídeňské publikum se za tuto příkladnou interpretaci odvděčilo euforickým potleskem.“ Než přijede s Berlínskými filharmoniky na Pražské jaro, společně uvedou Mou vlast na třech ostře sledovaných koncertech v domovském sále orchestru v Berlíně. Zahájení Pražského jara slibuje zcela mimořádný zážitek.

Berlínští filharmonikové jsou pravidelným hostem Pražského jara od šedesátých let minulého století. Na festivalu vystoupili pod vedením všech svých šéfdirigentů – Herberta von Karajana, Claudia Abbada i sira Simona Rattla.

Kirill Petrenko stojí v čele orchestru od roku 2019. Kritika i posluchači oceňují jeho strhující charisma, pronikavý cit pro vnitřní smysl hudby, práci se zvukem i výběr repertoáru, který zahrnuje velká klasicko-romantická díla, opomíjené autory i soudobou hudbu.

Není tajemstvím, že rodák ze sibiřského Omsku má vřelý vztah k české hudbě. Žádný jiný zahraniční dirigent neučinil pro povědomí o symfonické tvorbě Josefa Suka tolik co on. S Berlínskými filharmoniky postupně uvádí všechna velká díla rodáka ze středočeských Křečovic, žáka a zetě Antonína Dvořáka. Když v roce 2020 na abonentních koncertech v německé metropoli provedli Sukovu smuteční symfonii Asrael, jednalo se o hudební událost prvního řádu. „Na provedení, na jehož konci byl sám Petrenko viditelně dojat, bude těžké zapomenout,“ napsal v recenzi pro web Bachtrack Hugo Shirley.