DĚTSKÁ OPERA PRAHA 25 LET

11.06.24 (Út) v 19:00

Dětská opera Praha 25 let

Dětská opera Praha slaví čtvrtstoletí své existence. Při té příležitosti uvede ve Smetanově síni Obecního domu představení překrásné dětské opery Hanse Krásy Brundibár /libreto Adolf Hoffmeister/.

V rámci představení se koncertně představí i několik sólistů, kteří vyrostli či účinkovali s DOP. Půjde o výjimečný večer naplněný láskou k hudbě a dětem.

 

K opeře Hanse Krásy Brundibár

Poprvé se s ní soubor představil při svém založení v divadle Kolowrat v Praze. Od té doby ji soubor nepřetržitě uvádí celých 25 let své existence na památku a připomenutí osudů dětí uvězněných v koncentračním táboře Terezín. Sám skladatel zemřel v roce 1944 v Osvětimi.

Původní verze Brundibára byla napsána v roce 1941 pro chlapecký sirotčinec na soutěž ministerstva školství. Byla uvedena pouze se třemi nástroji. Skladatel později pražskou verzi přepracoval a nastudoval v koncentračním táboře v Terezíně. Vznikla tak slavná terezínská verze, která se zde odehrála pětapadesátkrát.

Soubor DOP natočil obě verze na CD. Křest se uskutečnil v roce 2007 v Paříži a zaznamenal obrovský úspěch na Evropských operních dnech v opeře Bastille. Následně soubor DOP uvedl operu v dalších evropských městech například v Itálie nebo Německu. Brundibár byl s DOP natočen i v cyklu představení pro ČT Opera nás baví. Mnoho představení Brundibára bylo uváděno u nás i v zahraničí pro školy, například v Dortmundu celé finále zpívalo 500 dětí.

Koncertní provedení Brundibára pochválil také pan Nicolas Winton při své návštěvě Prahy. Režisér Jiří Svoboda pozval soubor DOP na natáčení filmu Poslední cyklista do Terezína, a díky tomu zde opět zazněl Brundibár.

 

Za dobu 25 let se v představeních DOP vystřídalo několik dirigentů a sbormistrů, ale také mnoho sólistů a členů sboru. Právě oni se mohou setkat a znovu si zazpívat Krásovu Ukolébavku a slavné finále. Ti, kteří uslyší Brundibára poprvé, mohou ochutnat krásnou hudbu Hanse Krásy.

 

Dirigent: Robert Jindra

Sbormistr: Martin Vydra

Režie: Jiřina Marková – Krystlíková

Účinkují:

Aleš Briscein, Zuzana Marková, Daniel Matoušek, Barbora Perná, Michaela Zajmi a další

 

V průběhu večera vystoupí VIP hosté z opery se sólovými party.

Repertoár: Bedřich Smetana Wolfgang Amadeus Mozart Giuseppe Verdi

 

Sleva 10%: pro studenty, pro seniory ve věku 65 let a více, pro občany Prahy 1 (trvalé bydliště na Praze 1), nárok na slevu je třeba u vstupu prokázat obecně uznávaným dokumentem

 

Vstupenky v distribuci na prodejních místech Ticketportal a nebo je můžete zakoupit online přímo na ticketportal.cz - eTickets!!

Další info:

bezbariérová přístup ANO (Parter)